Hasta Rehberi

Engelli Rehberi

Engellilerin hastanelerde hangi hakları bulunmaktadır?

Engellilerin bireylerin, sağlık hizmeti alırken öncelikleri bulunmaktadır.Sağlık Bakanlığı kayıtlarında “öncelikli” kaydı bulunan vatandaşlarımız kendilerine ayrılmış olan kontenjandan faydalanarak randevu alabilmektedir. Engelliler için gerekli olan araç-gereçler, tıbbi malzeme, sarf malzemeleri, ortez-protez gibi malzemelerin bedelleri nasıl karşılanmaktadır? 5510 sayılı Kanun ve Genel Sağlık Sigortası İşlemleri Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde düzenlenen Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinde (SUT) belirtilen şekilde yardımcı araç-gereçler, tıbbi malzeme, sarf malzemeleri, ortez-protez gibi malzemelerin ödemeleri SGK tarafından yapılmaktadır.

Evde sağlık hizmetinden faydalanabilir mi?


Evde sağlık hizmeti almak isteyen hastalar veya aile bireyleri Sağlık Bakanlığı bünyesindeki ulusal çağrı merkezi 444 38 33 nolu telefonu arayarak müracaat ederler. Çağrı merkezindeki görevli personel hizmet talep eden kişi ile görüşme yaparak gerekli işlemleri başlatır. İlk görüşmeyi takiben Koordinasyon Merkezi’ndeki görevli sağlık personeli tarafından hizmet talep eden kişi ile görüşme yapılarak hasta ile ilgili hastanenin ekiplerine yönlendirilir. Evde sağlık hizmeti alacak kişi hekim ve yardımcı sağlık personelinden oluşan ekip tarafından evinde ziyaret edilir. Hizmet alacak kişinin durumu ve sunulacak hizmet belirlenir. Hekim tarafından evde sağlık hizmeti alacak kişilerin varsa tedavisini planlayan diğer hekimler ile görüşerek yapılan görüş alışverişi sonrası evde sağlık hizmeti tedavi planı oluşturulur.

Ağız ve diş sağlığı hizmetlerinden nasıl faydalanır?


Diğer sağlık kuruluşlarında olduğu gibi ağız ve diş sağlığı merkez/hastanelerinde de muayene ve tedavi yaptırması mümkün olan hastalar için her türlü tedavi hizmeti verilmektedir. Koordinasyon sağlanamayan bedensel veya zihinsel engeli bulunan hastalar için ameliyathane ortamında genel anestezi veya sedasyon altında anestezi uzmanı, anestezi teknisyeni ve diş hekimi eşliğinde gerekli tedavi hizmetleri 17 yapılabilmektedir. Evde sağlık hizmeti almak isteyene yapılabilmektedir. Evde sağlık hizmeti almak isteyen hastalar için Sağlık Bakanlığı Ulusal Çağrı Merkezi 444 38 33 no’lu telefonu arayarak başvuru yapabilirler. Evde sağlık ekibi ev ortamında yapılacak (basit çekim, hareketli protez vb) işlemleri gerçekleştirir, ev ortamında yapılamayacak (kanal tedavisi, komplikasyonlu çekim, sabit protez vb) işlemler için hastaneye yönlendirir.

İşitme engellilerin acil durumlarda sağlık hizmeti almalarını sağlayacak bir sistem mevcut mudur?

İşitme engelli vatandaşlarımızın, acil durumlarda sağlık hizmetlerine etkin ulaşımı için Sağlık Bakanlığı tarafından Engelsiz Sağlık İletişim Merkezi (ESİM) oluşturulmuştur. İçişleri Bakanlığı tarafından ise 112 Acil Servis hattında özel alan oluşturularak Türk İşaret Dili Tercümanları görevlendirilmiş ve akıllı telefonlarda kullanılabilecek uygulamalar geliştirilerek vatandaşların tek bir tuşla engelsiz erişimi sağlanmıştır. Bu kapsamda işitme engelli bireyler, telefonlarına ücretsiz olarak indirecekleri mobil uygulamalar aracılığıyla söz konusu çağrı merkezlerine ulaşabilmekte; ihbar, acil durum, vb. talep ve şikâyetlerini Türk İşaret Dili Tercümanları aracılığı ile yapabilmektedirler. Ambulans, yangın, hırsızlık vb. acil durumlarda 112 Acil Servis hattını arayan bireylere görüntülü görüşmenin yanında anlık mesajlaşma hizmeti de alternatif olarak sunulmaktadır. Diğer yandan, ESİM uygulaması ile birlikte işitme engelli bireyler bütün sağlık hizmetlerine Türk İşaret Dili Tercümanı eşliğinde erişebilmektedir. GPRS ile konumunu ifade edemese bile arayan vatandaşın adres bilgilerine hemen ulaşılabilmekte ve ambulans talebinde 112 Acil Servis hattı ile koordine olarak acil destek hizmeti sağlanmaktadır. Bunun yanında Merkezi hekim randevu sisteminden randevu alma işlemleri ile muayene, tetkik ve tedavi sırasında hekim ile vatandaş arasında iletişimin sağlanması vb. sağlık hizmetleri kapsamında gerçekleştirilen bütün süreçlerde işitme engelli vatandaşa tercüman eşliğinde engelsiz sağlık hizmeti verilmektedir

29 Ocak 2022